Dnia 06.05.2014 uczniowie klasy II i III technik elektryk uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do pracodawców branży elektrycznej i odnawialnych źródeł energii.
W programie zwiedzania była biociepłownia w Zakładzie Energetyki Cieplnej Kępice i Elektrownia Wodna Żydowo.
Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania biociepłownia w Zakładzie Energetyki Cieplnej Kępice – zakładu wytwarzającego energię cieplną z biomasy. Zakład w Kępicach jest pierwszą na Pomorzu Gdańskim ciepłownią na biomasę (powstała w 2001r.). W pierwszej części zakładu uczniowie dowiedzieli się o rodzajami paliwa stosowanego w biociepłowni oraz sposobem jego podawania. Paliwem w niej stosowanym są przyjazne środowisku trociny, zrębki i odpady drzewne.Załadunek paliwa do silosa obsługuje spychoładowarka. Układ podawania paliwa jest bezobsługowy (podajnikami taśmowymi na wahadłowy, dalej przemiennie do kotłów). Kotły pracują w systemie stałotemperaturowym.
W kolejnej hali uczniowie zapoznali się układem kotłów na biomasę stosowanych w zakładzie. Dwa kotły posiadają bezobsługowy układ podawania paliwa (podajnikami ślimakowymi), trzeci kocioł obsługiwany ręcznie. Kotły pracują w systemie stałotemperaturowym. Temperatura jest ustalana automatycznie przez regulator pogodowy
Następnym etapem wycieczki była wizyta w Elektrowni Wodnej w Żydowie.
Elektrownia szczytowo-pompowa Żydowo jest obiektem instalacji energetycznej, którego zadaniem jest magazynowanie energii. Jest on skutecznym akumulatorem o ogromnej pojemności. W pierwszej części uczniowie zapoznali się z urządzeniami do wytwarzania energii elektrycznej oraz zasadą pracy elektrowni.
Najciekawszym etapem wycieczki było zwiedzanie hal sterowania i zabezpieczeń zespołów turbogeneratorów. Elektrownia wyposażona jest w dwie maszyny odwracalne typu Francis i jedną maszynę klasyczną typu Francis, które zapewniają łączną moc 156 MW. Moc pomp 2 x 68,0 MW.
Pracownik firmy przedstawił uczniom szczegółowo układy sterowania i regulacji oraz układy zabezpieczeń stosowane w elektrowni.