Zostań Obrońcą Planety

Masz w domu niepotrzebne płyty?. . . z muzą, z filmami, z grami a może z komputerowymi programami? Dołącz do Klubu Obrońców Planety i przynoś je śmiało do sali nr 6 – do Pani Anetty. Gdy 2000 płyt uzbieramy, dla Szkoły nagrody natychmiast wygrywamy! Człowieku w tym wieku już taka jest technika, że płyt CD i DVD nie wyrzuca się do śmietnika.

Wielka zbiórka zużytych płyt CD i DVD

Do 31 grudnia trwa płytek zbiórka, jeśli się przyłączysz uzbiera się górka. Nasz plan, uwierzcie może się ziścić, WSPÓLNIE możemy naszą planetę ze śmieci oczyścić!

Płyty CD i DVD to produkt, który bardzo powszechnie występuje w naszych domach. I nie ma w tym nic dziwnego. Bo każdego roku tylko z największych tłoczni na nasz rynek trafia ponad 160 milionów płyt. Gdyby ułożyć je jedna na drugiej powstałby stos o wysokości, bagatela, 190 kilometrów!

Wielka zbiórka zużytych płyt CD i DVD

A ta liczba to tylko kropla w morzu, nie licząc czystych płyt, które kupujemy, aby samodzielnie coś sobie na nich nagrać. Wiele z nich już po jednym, góra dwukrotnym, użyciu nie jest nam do niczego potrzebnych i – całkowicie niezgodnie z przepisami – trafia na śmietnik.

Wielka zbiórka zużytych płyt CD i DVD

Kolejne miliony nośników lądują tam z powodu zużycia (trwałość danych zapisanych na najlepszych dostępnych na rynku płytach to maksimum sto lat).

Wielka zbiórka zużytych płyt CD i DVD Kłopot tkwi w tym, że o ile dane znikną już po stuleciu, sama płyta istnieć będzie jeszcze ponad tysiąc lat! Tymczasem materiał z którego wykonane są płyty CD i DVD – poliwęglan – można bardzo łatwo przerobić i wykorzystać do konstrukcji np.: komputerów, monitorów, szklarni, zderzaków, reflektorów samochodowych i tysięcy innych rzeczy.

Wielka zbiórka zużytych płyt CD i DVD

Czwórka i program „Galileo” wraz z wydawnictwem Hippocampus, radiem Plus, tygodnikiem Teleprogram i firmą GLS zainicjowały wielką, ogólnopolską akcję zbierania zużytych płyt CD i DVD a nasza Szkoła zaangażowała się w ten projekt.

Zostań Obrońcą Planety, wiela zbiórka zużytych płyt CD i DVD. Klub Obrońców Planety

Teraz pozostało nam tylko zapełnić karton mieszczący 2000 płyt i odebrać nagrody.

Zużyte płyty proszę przynosić do sali nr 6 – do Pani Anetty Treder

lub do Pana Sławka – gabinet 127.

Opracowała: mgr Anetta Treder,  zdjęcia: www.sxc.hu

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *