Zapaliliśmy znicz pamięci

Zapal znicz pamięci” to ogólnopolska akcja, która ma na celu uczczenie pamięci regionalnych bohaterów, na których dokonywano egzekucji za to, że byli Polakami, patriotami, ludźmi aktywnymi społecznie – elitą polskiego narodu. Przypomina też, że warunki okupacji na ziemiach wcielonych do III Rzeszy były znacznie trudniejsze niż w Generalnym Gubernatorstwie.

Zapal znicz pamięci

Terror, egzekucje, wysiedlenia z Wielkopolski, Pomorza i ziemi łódzkiej  oraz przymusowe wcielanie do Wehrmachtu na Śląsku i Pomorzu były doświadczeniem mieszkańców tych ziem od pierwszego dnia agresji niemieckiej w 1939 roku.

Zapal znicz pamięci

Zamordowano wówczas tylko do końca 1939r. – 40 tysięcy osób, a wciąż jest to historia nieznana. Dlatego, by upamiętnić te dramatyczne wydarzenia i oddać cześć ich Bohaterom, na cmentarzu ofiar terroru niemieckiego w Krępie Kaszubskiej,  w samo  południe dziś, 20 października zapaliliśmy symboliczne  znicze, łącząc się w tej samej idei z rodakami w całej Polsce.

Zapal znicz pamięci

Płonące biało-czerwone świece towarzyszyły naszej modlitwie i  zadumie . W projekt patriotyczny z inicjatywy Pani Anetty Treder, oprócz naszej szkoły zaangażowały się ZS w Leśnicach i SP w Garczegorzu.

 

Link do Ogólnopolskiej fotorelacji:

Radio Merkury – Zapal Znicz Pamięci 2013 (ZDJĘCIA)

One comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *