Wzięliśmy udział w Orszaku Trzech Króli

6  stycznia 2013 r. wyruszył już po raz piąty ORSZAK TRZECH KRÓLI, a w Lubowidzu zorganizowany został po raz pierwszy i nas oczywiście nie mogło na nim zabraknąć.

Podczas tej jubileuszowej  edycji ORSZAK przeszedł w ponad 70 polskich miejscowościach, i po raz pierwszy odbył się także poza granicami kraju – w Kamieńcu Podolskim, Chmielnickim i Winnicy na Ukrainie, w hiszpańskiej miejscowości Badajoz, a nawet na odległym kontynencie w egzotycznej Republice Środkowoafrykańskiej.

Orszak Trzech Króli w lubowidzu

O godzinie 10:00 wzięliśmy  udział  we Mszy św., w  kościele pw. Świętego Stanisława Kostki w Lubowidzu. Stamtąd barwny i rozśpiewany Orszak wyruszył do Mostów, gdzie ustawiona została stajenka z żywymi zwierzątkami. Prowadziła go gwiazda betlejemska, tuż za nią podążali Trzej Królowie na koniach w eskorcie Legionów Rzymskich.

Orszak Trzech Króli w lubowidzu

Nie zabrakło też dworzan, giermków, diabełków (którzy namawiali  w czasie drogi do złego) i aniołków (którzy przekonywali, że warto podążać tą drogą, by spotkać się z Nowonarodzonym). Ponadto wszyscy uczestnicy mięli na głowach korony a w rękach śpiewniki, bo tegoroczny ORSZAK odbył się pod hasłem: „ Kolędy – lepiej śpiewać niż słuchać, lepiej razem niż samemu”. I tak właśnie było:  razem, radośnie, śpiewająco.

Orszak Trzech Króli w lubowidzu

Podczas 2-u kilometrowej trasy odbyły się 4 odsłony jasełkowe. Pierwsza rozpoczynająca przemarsz, w której wystąpili Dawid Gaffka (jako król Herod) i Bartek Korda (jako mędrzec) oraz ostatnia przy kościele pw. Św. Brata Alberta w Mostach odbyły się z naszym udziałem . Uwieńczeniem przebytej drogi była scenka:  „Walka dobra ze złem”, którą odegrali nasi uczniowie: Paulina Muszyńska, Marika Rojek, Łukasz Kunysz, Grzegorz Dudziński, Krzysztof Rapalski, Jarosław Lewandowski i Szymon Łabacki.

Orszak Trzech Króli w lubowidzu

Udowodnili oni swoim wspaniałym występem, że warto wybierać dobro, bo ono wygrywa i powraca do nas ze zdwojoną siłą. Ponadto Karol Milewczik, Bartek Pirycki i Mateusz Okój wznosili transparenty, które utwierdzały wszystkich w przekonaniu, że tak właśnie jest.

Orszak Trzech Króli w lubowidzu

Następnie anioł (Jarek Lewandowski) wprowadził Trzech Króli do kościoła – do stajenki, by złożyli dary Dzieciątku Jezus a za nimi weszli pozostali uczestnicy Orszaku. Po pokłonie Trzech Mędrców wystąpił zespół „Belferek” i „Lewino” a po nich piosenką „Tu Słowo Ciałem się stało” i kolędą „Gdy się Chrystus rodzi” (w języku łacińskim i polskim) Aleksandra Sobczak, Monika Grzenkowicz, Bartek Pirycki i Mateusz Okrój zakończyli Uroczystość.

Orszak Trzech Króli w lubowidzu

W dowód uznania nasi uczniowie otrzymali brawa od widowni i podziękowania od Ks. Proboszcza Jacka Giełdoń i Organizatorów ORSZAKU. Za rok również podążymy za Trzema Królami do Dzieciątka Jezus, Maryi i Józefa, by złożyć Nowonarodzonemu pokłon.

 

Udział w Orszaku i występ uczniów naszej Szkoły zorganizowała i koordynowała Pani Anetta Treder.

Opracowała: mgr Anetta Treder, zdjęcia: Sławomir Łukaszuk

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *