Wystawki we wrześniu…ogłoszenie konkursu

„O książce…”

Międzynarodowa Konferencja ds. Praw Autorskich uchwaliła Powszechną Konwencję Copyright i powołała Międzynarodowy Komitet Praw Autorskich. Konwencja weszła w życie 16 września 1956 roku. Polska przystąpiła do konwencji w roku 1976. Odtąd na polskich książkach, filmach, płytach i innych wydawnictwach umieszczany jest znak zastrzeżenia praw autorskich – copyright.
Należy tez wspomnieć, że pierwszym krajem, który wprowadził ochronę praw autorskich była Anglia. „Statut Królowej Anny” z roku 1709 przyznawał autorom ( na określony czas) prawa własności do ich drukowanych utworów. We wrześniu, w rocznice uchwalenia konwencji w bibliotece udostępniono informacje dotyczące tematu, a także informacje o książce i zaletach czytania. Przedstawiono także ekslibrisy.
Ekslibris to spolszczone słowo łacińskiego wyrażenia ex libris, co znaczy dosłownie „ z książek”. Jest to znak własności książki w postaci artystycznej nalepki z elementem graficznym i wkomponowanym nazwiskiem lub nazwą właściciela.
Książki jeszcze nie odchodzą do lamusa więc zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na ex libris biblioteki szkolnej. Prace w formacie A4 wykonane technika dowolną ( można posłużyć się grafiką komputerową) należy składać u p. A. Witek w bibliotece do końca października. Nagrody czekają.

„Jesień w literaturze”
Wystawki we wrześniu…ogłoszenie konkursu
Wystawki we wrześniu…ogłoszenie konkursu

Z nadejściem najbardziej barwnej pory roku, od 23 września w bibliotece prezentowana jest wybrana proza i poezja dotycząca jesieni, a także wydania albumowe z jesiennymi fotografiami. Jesienna aura ze swoim bogatym kolorytem często stanowiła natchnienie dla pisarzy i innych artystów. Niepowtarzalny klimat wierszy L. Staffa, J. Tuwima, A. Asnyka wprowadza w nastrój pełen nostalgii.

WspomnienieMimozami jesień się zaczyna,
Złotawa, krucha i miła.
To ty, to ty jesteś ta dziewczyna,
Która do mnie na ulice wychodziła.

Od twych listów pachniało w sieni,
Gdym wracał zdyszany ze szkoły,
A po ulicach w lekkiej jesieni
Fruwały za mną jasne anioły.

Mimozami zwiędłość przypomina
Nieśmiertelnik żółty –październik.
To ty, to ty, moja jedyna,
Przychodziłaś wieczorem do cukierni

… ( fr.)J. Tuwim

Na wystawce można także znaleźć propozycje wydawnicze – „ Książka na jesień” prezentowane z myślą o deszczowych popołudniach i wieczorach.


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *