Wycieczka Poznań – Wrocław

Dnia 25 września o 7:45 grupa 30 uczniów z klas III technikum wraz z opiekunami, p. Joanną Zielińska, p. Jolantą Małszycką oraz p. Agnieszką Lenartowicz, wyruszyła na wycieczkę zorganizowaną w ramach projektu Otwarte Umysły.

Po cztero- i pół godzinnej przeprawie dotarliśmy do pierwszego punktu naszej wycieczki jakim był Poznań, zwiedziliśmy tutaj część starego miasta wraz z malowniczym ryneczkiem, gdzie poznaliśmy historię koziołków oraz pręgierza. Następnie udaliśmy się na obiad do „Baru Pyra”, gdzie skosztować mogliśmy tradycyjnego dania, jakim jest pyra  mięsem. Po obiedzie udaliśmy się w dalszą drogę, podczas której umilaliśmy sobie czas grami zespołowymi.

W godzinach popołudniowych dotarliśmy do Wrocławia, naszego miejsca docelowego, gdzie po wstępnym zwidzeniu przepięknego rynku udaliśmy się na obiad oraz do hotelu. Po męczącej podróży, był to w końcu czas na odpoczynek.

Drugi dzień wycieczki rozpoczął się dość wcześnie. Z samego rana bowiem udaliśmy się do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie podziwiać mogliśmy tysiące wspaniałych roślin. Miejsce to urzekło nas swym pięknem i malowniczą scenerią. Po zakończeniu zwiedzania udaliśmy się do miejsca, które jest punktem obowiązkowym, jeśli chodzi o zwiedzanie Wrocławia, a mianowicie do budynku Rotundy, w którym znajduje się przepiękny obraz Panorama Racławicka. Obraz ten upamiętnia wygraną przez Polaków bitwę pod Racławicami z roku 1794. Jednakże, nie jest to zwyczajne oglądanie kawałka płótna (które swoją drogą ma imponujące rozmiary 1500 × 11400 cm), ale mistyczne przeżycie całej bitwy, omówione scena po scenie przez magiczny głos Daniela Olbrychskiego. Kolejnym punktem, który odwiedziliśmy we Wrocławiu było Muzeum Narodowe, w którym oglądaliśmy dzieła sztuki z różnych epok oraz rejonów. Dzień ten zakończyliśmy spacerem.

Podczas trzeciego dnia udaliśmy się, do jednego z najpiękniejszych ogrodów zoologicznych w Polsce, czyli wrocławskiego ZOO. Jest to jedyny obiekt w Polsce, w którym znaleźć możemy Afrykarium, czyli duży kompleks, w którym spotkać możemy gatunki zwierząt z Afryki. Główna myśl przewodnia Afrykarium to prezentacja różnorodnych ekosystemów związanych ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu, pod ogólnym hasłem „życiodajne wody Afryki”.  Co więcej, ogród zoologiczny we Wrocławiu jest najstarszą tego typu placówką w Polsce. Otwarty dla zwiedzających 10 lipca 1865r, w 2015r. obchodził 150-lecie. Posiada najbogatszą kolekcję zwierząt w kraju i jedną z bogatszych kolekcji gadów i płazów w Europie. W zoo mieszka obecnie około 12 000 osobników reprezentujących ponad 1 100 gatunków![i] Po trzygodzinnej wizycie w ZOO udaliśmy się do Muzeum Farmacji Uniwersytety Medycznego we Wrocławiu, gdzie zwiedziliśmy zabytkową kamienicę, w której mieściła się jedna z pierwszych aptek we Wrocławiu. Jest to Muzeum poświęcone historii nauki i rozwojowi wiedzy z zakresu zdrowia i leczenia. Prosto z muzeum udaliśmy się do Uniwersytetu Medycznego na wykłady i warsztaty kreatywności, „Zielarstwo jako forma lecznictwa w nowoczesnej medycynie”. Po jakże pouczającym czasie spędzonym na wydziale biologii udaliśmy się na wrocławski rynek, gdzie odbyły się zawody w poszukiwaniu wrocławskich krasnali. Największą liczbę tych zabawnych figurek znalazła grupa uczniów z klasy III ti, odnajdując 45 sztuk. Dzień ten zakończyliśmy kolacją oraz  wspólnym kibicowaniem polskim siatkarzom występującym w MŚ  piłce siatkowej.

Ostatni dzień wycieczki rozpoczęliśmy od wyruszenia w drogę powrotną, podczas której nów odwiedziliśmy Poznań, a dokładnie Park Naukowo Techniczny, podczas pobytu w tym obiekcie poznaliśmy różne zasady hydrodynamiki, elektroniki, hydrostatyki, ciśnienia. Dowiedzieliśmy się także sporo na temat kleszczy oraz jak z nimi postępować. Jednak największym zaskoczeniem była dla nas projekcja filmu w mobilnym planetarium. Po jakże ekscytującej wizycie udaliśmy się w podróż powrotną do domu, podczas której po raz kolejny umilaliśmy sobie czas grami związanymi z wiedzą ogólną.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *