Wycieczka Nagrodowa do Wrocławia

Dnia 25 września o godzinie 8:00 grupa 40 najlepszych uczniów wraz z kierownikiem wycieczki p. Joanną Zielińska oraz opiekunami tj.: p. Moniką de Castro i p. Iwoną Osmólską rozpoczęła wycieczkę nagrodową do Wrocławia. Dzięki firmom, z którymi szkoła współpracuje od lat, tj.: https://www.meyn.pl/pl/- (główny sponsor wycieczki), https://zwae.com.pl/pl/, http://www.variosteel.pl/, https://robex.pl/, https://g.co/kgs/8kWX8Et uczniowie mogli zobaczyć wiele fascynujących miejsc.

Po ciężkiej i długiej podróży dotarliśmy do naszego miejsca docelowego, gdzie udaliśmy się na krótki odpoczynek w miejscu zakwaterowania. W godzinach wieczornych braliśmy udział w koncercie muzyki klasycznej w wykonaniu multimedialnych fontann przy słynnej Hali Stulecia. Monumentalna budowla z początku XX wieku była ówcześnie największą kopułą świata przyćmiewającą nawet rzymski Panteon.

W kolejnym dniu wycieczki czekało na nas wiele atrakcji. Po śniadniu udaliśmy się do miejsca, które jest punktem obowiązkowym, jeśli chodzi o zwiedzanie Wrocławia, a mianowicie do budynku Rotundy. Znajduje się tam przepiękny obraz pt.: “Panorama Racławicka” upamiętniający wygraną przez Polaków bitwę pod Racławicami w roku 1794. Jednakże nie jest to zwyczajne oglądanie kawałka płótna (które swoją drogą ma imponujące rozmiary 1500 × 11400 cm), ale mistyczne przeżycie całej bitwy poprzez omówienie sceny po scenie przez lektora. Kolejnym zaplanowanym punktem było zwiedzanie Muzeum Narodowego, w którym prezentowane były dzieła sztuki z różnych epok oraz rejonów. Następnie udaliśmy się z przewodnikiem do najciekawszych miejsc Wrocławia, takich jak: Ostrów Tumski, Rynek Starego Miasta z symbolem Wrocławia – gotyckim ratuszem, przepięknie ozdobionym płaskorzeźbami. W przylegających uliczkach odnaleźliśmy kolejne ikony miasta – kamieniczki Jaś i Małgosia, Mostek Pokutnic na katedrze Św. Marii Magdaleny, (z którego rozpościera się piękna panorama na Stare Miasto), dawne więzienie miejskie czy Stare Jatki, gdzie dawniej sprzedawano mięso. Następnie udaliśmy się do Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis”. Ośrodek ten łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Jest to jedyny obiekt tego typu w Polsce i jeden z nielicznych na świecie. Wystawa znajduje się w zabytkowym, XIX-wiecznym neogotyckim podziemnym zbiorniku wody czystej o powierzchni 4600 m². Od 2002 roku obiekt znajduje się na liście zabytków.  W grudniu 2015 roku wrocławskie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. po przeprowadzeniu niezbędnych remontów i rewitalizacji przekształciło budowlę w Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis.

W trzecim a zarazem ostatnim dniu udaliśmy się do jednego z najpiękniejszych ogrodów zoologicznych w Polsce, czyli wrocławskiego ZOO. Jest to jedyny obiekt w Polsce, w którym znaleźć możemy Afrykarium, czyli duży kompleks z licznymi gatunkami zwierząt z Afryki. Główna myśl przewodnia Afrykarium to prezentacja różnorodnych ekosystemów związanych ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu, pod ogólnym hasłem „życiodajne wody Afryki”. Co więcej, ogród zoologiczny we Wrocławiu jest najstarszą tego typu placówką w Polsce. Otwarty dla zwiedzających został 10 lipca 1865r, w 2015r. obchodził 150-lecie. Posiada najbogatszą kolekcję zwierząt w kraju i jedną z bogatszych kolekcji gadów i płazów w Europie. W zoo mieszka obecnie około 12 000 osobników reprezentujących ponad 1 100 gatunków. Po trzygodzinnej wizycie w ZOO udaliśmy się do autokaru, by wrócić szczęśliwie do Lęborka.

Wrocław to piękne miasto posiadające wiele fascynujących miejsc do zwiedzania.

      Opracowała: Joanna Zielińska

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *