W tym roku szkolnym grupa 45 najzdolniejszych uczniów naszej szkoły wyjechała na wycieczkę nagrodową do Poznania. Wycieczka odbyła się w dniach 3-5.11.2016r. Główną atrakcją wyjazdu były Międzynarodowe Targi Poznańskie – wystawa „Retro – Motor Show”.
Pierwszy dzień wycieczki.
Wyjechaliśmy o godzinie 7 rano a o 13 zwiedzaliśmy już Ostrów Tumski w Poznaniu – jedyną pozostałą z licznych niegdyś w Poznaniu wysp na Warcie. Z lądem Ostrów Tumski łączą mosty: Bolesława Chrobrego i Mieszka I . Na wyspie wznosi się wspaniała Bazylika Archikatedralna świętych Apostołów Piotra i Pawła, zwana popularnie katedrą. Katedra jest miejscem pochówku króla Przemysła II, według tradycji również Mieszka I i Bolesława Chrobrego, chociaż brak na to pewnych przekazów i sprawa pochowania pierwszych władców Polski w poznańskiej katedrze pozostaje kwestią sporną.
Z Ostrowa pojechaliśmy na Stary Rynek gdzie mieliśmy nieco wolnego czasu na posiłek i zakup pamiątek. Następnie udaliśmy się do Bazyliki kolegiackiej Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny .
W planie mieliśmy jeszcze zwiedzanie Dzielnicy Cesarskiej, jednakże z uwagi na późną porę obejrzeliśmy ją z okien autokaru po drodze do schroniska. I tak zakończył się pierwszy dzień pobytu w stolicy Wielkopolski.
Drugi dzień wycieczki był bardzo intensywny i pełen wrażeń. Udział w Targach motoryzacyjnych był najciekawszym punktem naszego wyjazdu. Ilość zgromadzonych na trzech halach pojazdów oszałamiała. Mogliśmy podziwiać ekspozycję klasyków i youngtimerów
pojazdy specjalistyczne, motocykle, autobusy, pokazy napraw blacharsko-lakierniczych , pokazy procesów przygotowania powierzchni , metody napraw silników w pojazdach zabytkowych , dorabianie elementów , wiele eksponatów a dla miłośników komputerów nie lada gratka – strefa „Retro Games”.
Po niemal 3-godzinnym pobycie na targach pojechaliśmy wypocząć w Termach Maltańskich.
Ostatniego dnia zwiedziliśmy Palmiarnię. Palmiarnia Poznańska to największa w kraju i jedna z największych w Europie ekspozycji egzotycznych roślin i ryb.
W pawilonach o powierzchni 4900 m.kw. można było podziwiać okazy roślin z całego świata.
Następnie udaliśmy się ponownie na rynek aby zobaczyć poznańskie koziołki.
Kolejnym przystankiem był Gród Pobiedziska, gdzie w podróż do średniowiecza zabrał nas Pan Norbert Styszyński- Piastun Grodu.
Mieliśmy okazję zobaczyć różnorodne maszyny oblężnicze, strzelać z kuszy wałowej i trebusza. To była niesamowita przygoda opowiedziana z wielką pasją.
Z grodu udaliśmy się do Gniezna. Najciekawszym zabytkiem Gniezna jest zbudowana w II poł. X wieku przez Mieszka I katedra, która była świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych, takich jak wyruszenie św. Wojciecha z misją nawracania Prus, Zjazd Gnieźnieński oraz koronacja pierwszego króla Polski – Bolesława Chrobrego.
Z grodu udaliśmy się do Gniezna. Najciekawszym zabytkiem Gniezna jest zbudowana w II poł. X wieku przez Mieszka I katedra, która była świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych, takich jak wyruszenie św. Wojciecha z misją nawracania Prus, Zjazd Gnieźnieński oraz koronacja pierwszego króla Polski – Bolesława Chrobrego.
Opiekunami byli Pani Joanna Zielińska, Małgorzata Gębarowska , Mirosław Naczke i Piotr Kaliciński.
Opracowała: mgr Małgorzata Gębarowska