Wycieczka klasowa do Szwecji?- Czemu nie?

Dwie klasy naszej szkoły wybrały się w rejs do Szwecji. Uczniowie klasy 3 TM oraz 2 TME wraz z wychowawcami i opiekunami wyruszyli na krótką acz intensywną wyprawę zamorską.

Plan wycieczki był niezwykle napięty a czas wykorzystany do maksimum. Oprócz zwiedzania Karlskrony i Kalmaru wyjazd obejmował również warsztaty w Inkubatorze Przedsiębiorczości w Gdyni, zwiedzanie zakładów pracy oraz seans filmowy w kinie Helios. Dzięki Fundacji Inspirujące Przykłady młodzież miała okazję zapoznania się z ofertą i specyfiką pracy w trzech dużych firmach:

Schindler – Jeden z trzech największych na świecie producentów wind oraz schodów ruchomych , Hydromega– zakład specjalizujący się w projektowaniu i produkcji układów hydrauliki siłowej oraz automatyki oraz Bałtycki Terminal Kontenerowy BCT– jeden z największych terminali w basenie Morza Bałtyckiego , gdzie uczniowie mogli zapoznać się z procesem obsługi ładunków. W każdym zakładzie czekał na nas pyszny posiłek ;)

Wieczorem wypłynęliśmy do Karlskrony promem  Stena Line – Estelle. Na promie chłopcy mieli niepowtarzalną okazję zajrzeć do „serca statku” – do maszynowni ale również na mostek kapitański. Obie te wizyty wywarły duże wrażenie na uczniach.

Rejs minął szybko i już o 7 rano rozpoczęliśmy zwiedzanie kraju wikingów. Nasz Przewodnik, Pan Marek zadbał o to abyśmy dowiedzieli się jak najwięcej ciekawostek, faktów historycznych i współczesnych dotyczących Szwecji. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od punktu widokowego w Karlskronie – zwanego Wzgórzem browarników. Mieliśmy okazję przejechania komunikacją miejską do centrum skąd skierowaliśmy nasze kroki do Muzeum Morskiego.

Po obejrzeniu ekspozycji ruszyliśmy na Rynek (Były targ rybny) zatrzymaliśmy się aby zrobić zdjęcia z posągiem Rybaczki. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w zabytkowej , najstarszej dzielnicy Karlskrony – Bjórkholmen, dzielnicy maleńkich , kolorowych i niezwykle malowniczych domków, których cena dziś przyprawia o zawrót głowy a kiedyś mieszkała w nich robotnicza część mieszkańców miasta. Zwiedziliśmy jeszcze Katedrę Fryderyka na Stortorget oraz mieliśmy nieco czasu wolnego na posiłek.

Po południu przejechaliśmy do Kalmaru. W drodze do miasta przejechaliśmy najdłuższym mostem Szwecji (ponad 6 km) na wyspę Olandia, gdzie Szwedzi uwielbiają wypoczywać. Kalmar  to kolejne przepiękne miasteczko z malowniczym zamkiem i Katedrą. Zamek zwiedzaliśmy z zewnątrz. Otoczony wałami i fosą zamek jest dumą Szwedów.

I tak minął dzień pełen wrażeń . Jeszcze tylko wizyta w markecie i zakup przysmaków min: czekolady, innych słodyczy, kawy a także np. dżemów, marmolad i innych specyfików z owoców, które są typowe dla tego regionu .

Kierownikiem wycieczki i głównym organizatorem była Pani Joanna Zielińska. Opiekunami: Pani Małgorzata Gębarowska, Pani  Agnieszka Labuda i Pani  Iwona Osmólska.

Opracowała: M. Gębarowska

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *