Wycieczka do firmy Automaeko

Sprawozdanie z  jednodniowego  wyjazdu  do pracodawców w ramach projektu Pomorskie – dobry kurs na edukację uczniów Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku.

Dnia  27.05.2014 uczniowie klasy II i III technik elektryk  uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do pracodawcy branży elektrycznej i odnawialnych źródeł energii firmy AUTOMAEKO z Gdyni.
W programie zwiedzania była instalacja fotowoltaiczna  w Chwaszczynie oraz pracownie mechatroniczna i odnawialnych źródeł energii w ZST w Kartuzach. Obie inwestycje zostały wykonane przez firmę Automaeko.

Wycieczka do firmy Automaeko

Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania pracowni mechatroniki w której odbyło się szkolenie dla uczniów przeprowadzone przez mgr inż. Bartosza Iwickiego, specjalistę do spraw projektów technicznych firmy AUTOMAEKO. W trakcie szkolenia przedstawiono wdrożone przez firmę AUTOMAEKO projekty w dziedzinie energii odnawialnej oraz oszczędzania energii konwencjonalnej i optymalizacji jej zużycia. Omówiono systemy odnawialnych źródeł energii m.in. kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotoogniwa i turbiny wiatrowe. Omówiono również misję wdrażania odnawialnych źródeł energii, jaką jest wdrożenie na rynek ekologicznych źródeł ciepła i zasilania, które nie powodują zanieczyszczenia środowiska, tak aby wszystkim nam żyło się lepiej, zdrowiej i taniej.

Następnie uczniowie zapoznali się z urządzeniami zainstalowanymi w pracowni odnawialnych źródeł energii. Zapoznali się z budową i zasadą działania pompy ciepła i układu solarnego. W ramach zajęć przeprowadzone zostały dla uczniów warsztaty odnawialnych źródeł energii.

 

Następnym etapem wycieczki była wizyta w Chwaszczynie  gdzie uczniowie zapoznali  się z hybrydowym  systemu zasilania z fotoogniw i turbiny wiatrowej. Instalacja przeznaczona do zasilania energooszczędnego oświetlenia  LED-owego hali produkcyjnej.Łączna moc zainstalowanych modułów wynosi 11kW. Całość pracuje na sieci znacznie redukując zużycie prądu przez zakład produkcyjny przynosząc inwestorowi znaczne korzyści finansowe – każda zaoszczędzona kWh to zysk 0,60zł.

 

Opracowała: mgr. inż. Iwona Pawelczyk

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *