Jak powstaje ciepło i energia elektryczna? – Odwiedzamy Elektrociepłownię Wybrzeże w Gdyni.
„Kojarząc produkcję ciepła i energii elektrycznej dbamy o klientów i środowisko”
29.05.2013 grupa 45 uczniów wraz z opiekunami wyruszyła do Gdyni. Był to kolejny i jednocześnie ostatni wyjazd realizowany w ramach projektu „Nasza Planeta-Nasza Przyszłość”. Tym razem odwiedziliśmy największą firmę energetyczną na Pomorzu EDF Wybrzeże S.A. W skład Spółki wchodzą dwie Elektrociepłownie: Elektrociepłownia Gdańska i Elektrociepłownia Gdyńska o łącznej mocy osiągalnej cieplnej 1206,5 MW i elektrycznej 322,5 MW.
EDF Wybrzeże S.A. to firma energetyczna produkująca ciepło i energię elektryczną na potrzeby mieszkańców Trójmiasta i Rumi jak również wielu przedsiębiorstw i instytucji. Dzięki EDF Wybrzeże S.A. na rynek trafiają produkty bezpieczne, ekologiczne i konkurencyjne cenowo. To wszystko sprawia, że wzrasta liczba klientów przyłączających się do miejskiej sieci ciepłowniczej lub kupujących energię elektryczną od Spółki.
Podczas prelekcji jeden z pracowników Elektrociepłowni przedstawił nam zasady jej funkcjonowania oraz wskazał na różnice pomiędzy elektrownią i elektrociepłownią. Elektrociepłownia „Wybrzeże” w Gdyni produkuje ciepło i energię elektryczną w jednym procesie technologicznym zwanym skojarzeniem lub kogeneracją. W porównaniu z osobnym wytwarzaniem ciepła w klasycznej ciepłowni i energii elektrycznej w elektrowni kondensacyjnej proces ten daje duże oszczędności dzięki dużo wyższej sprawności przemiany energii. Ogólna sprawność procesu skojarzenia przekracza 85%. Skojarzenie jest również korzystniejsze pod względem ekologicznym z uwagi na mniejsze zużycie paliwa oraz wysoką skuteczność w ograniczaniu emisji produktów spalania do atmosfery.
Firma dba również środowisko naturalne. „Od lat konsekwentnie traktujemy zmniejszenie uciążliwości środowiskowych jako istotny element strategii zarządzania. Dbałość o zminimalizowanie wpływu procesu technologicznego na środowisko naturalne jest szczególnie istotna ze względu na położenie zakładów na terenie aglomeracji trójmiejskiej”.
Na koniec zaopatrzeni w kaski ochronne oraz zatyczki do uszu, podzieleni na dwie grupy zwiedziliśmy Elektrociepłownię. Bogatsi o nową wiedze wróciliśmy do Lęborka.
Marlena Pepłowska, Paulina Muszyńska