WARSZAWA DLA NAJLEPSZYCH

W dniach 27-29.09.2023 r. po raz kolejny grupa najlepszych uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami tj. p. Iwoną Osmólską, p. Joanną Zielińską i p. Grzegorzem Tracewiczem oraz kierownikiem wycieczki p. Mirosławem Naczke pojechała na wycieczkę nagrodową. Tym razem zawitaliśmy do stolicy naszego pięknego kraju – Warszawy.  

W drogę wyruszyliśmy w środę wczesnym rankiem. Mimo to humor nam dopisywał i droga minęła niezwykle szybko i przyjemnie. Do stolicy dotarliśmy w środę w samo południe, gdzie przywitało nas piękne słońce wraz z letnią temperaturą.  

Dzień pierwszy naszej wycieczki zaczęliśmy od zwiedzania wraz z panią Przewodnik Starego Miasta. Było one niemalże kompletnie zniszczone podczas Powstania Warszawskiego. Następnie dzięki wielkiej determinacji warszawiaków odbudowane. Stare Miasto wyznacza Plac Zamkowy oraz stojący przy nim Zamek Królewski. Ta dawna rezydencja królewska wzniesiona została w XV w. i od początku XVII w. do końca XVIII w. stanowiła centrum polityczne i administracyjne Obojga Narodów. Na placu wznosi się dumnie Kolumna Zygmunta III Wazy- największy i zarazem najstarszy świecki pomnik w stolicy. Uliczkami Starego Miasta dotarliśmy do świątyni. Również mieliśmy okazję zobaczyć zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. 

Następnie udaliśmy się na zwiedzanie Stadionu Narodowego trasą VIP. Zostaliśmy tam miło ugoszczeni. Pani przewodnik oprowadziła nas po zakamarkach tego olbrzymiego obiektu, tak jak byśmy byli ważnymi personami. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek dotyczących naszej reprezentacji piłki nożnej. Zostaliśmy oprowadzeni również, po przestrzeni z reguły dostępnych wyłącznie dla wyjątkowych gości PGE Narodowego. 

Po udanym zwiedzaniu udaliśmy się do miejsca noclegowego na zasłużony odpoczynek, ponieważ po całym dniu wrażeń czekało nas nocne zwiedzanie Warszawy, na które udaliśmy się metrem. Dla większości z nas było to pierwsze przyjemne doświadczenie jazdy tym środkiem komunikacji.  
 

Drugi dzień zaczęliśmy od zwiedzenia Centrum Nauki Kopernika (wystawy stałe) Zobaczyliśmy również planetarium, które było niezwykle ciekawe. Po nim mieliśmy okazję zobaczyć Muzeum Narodowe oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Muzeum to ponad 3 tyś m2 a w nim tysiące eksponatów, fotografii, filmów, map, informacji biograficznych i tablic informacyjnych. Połączono obraz, światło i dźwięk. Wszystkie efekty niezwykle mocno oddziaływały na wyobraźnię i skłaniały do głębokiej refleksji. Wizyta w tym muzeum na pewno na długo pozostanie w pamięci uczestników wycieczki. 

Na zakończenie dnia udaliśmy się na seans do kina IMAX na kryminał „Duchy w Wenecji”. 

Ostatni dzień naszej wycieczki zaczęliśmy od zwiedzenia Sejmu. Mieliśmy okazję obejrzeć Salę Posiedzeń, Hol Główny, Salę Kolumnową oraz Korytarz Marszałkowski. 

Mieliśmy również okazję pospacerować po Łazienkach Królewskich. Gdzie mogliśmy zobaczy m.in. pomnik Chopina. Udało nam się również zobaczyć samego prezydenta Andrzeja Dudę, który zaszczycił nas swoim przyjazdem do Belwederu. 

Ostatnim dodatkowym punktem naszej wycieczki był Cmentarza Powązkowskiego. Cmentarz ten założony w 1790 r. zrobił ogromne wrażenie na uczniach. Jego powierzchnia to niemal 44 ha. Przeszliśmy Aleją Zasłużonych podziwiając okazałe pomniki i wspaniałe rzeźby. Na cmentarzu tym spoczywają min.: Bolesław Prus, Władysław Reymont, Jan Kiepura, Gustaw Holoubek, Krzysztof Kolberger, Violetta Villas, Czesław Niemen. 

Wycieczka nagrodowa dobiegła końca w piątek o 22.00. Była to obfitująca w wiele wrażeń podróż. Podróż śladami naszej historii, ścieżkami pięknej, dumnej i wspaniałej Warszawy. 

Tą cudowną podróż mogliśmy odbyć dzięki finansowemu wsparciu zakładów pracy, z którymi szkoła współpracuje. Jesteśmy wdzięczni naszemu głównemu sponsorowi firmie Meyn Polska Sp. z o.o., która przekazała aż 25.000 zł oraz pozostałym darczyńcom tj. ZWAE, która przekazała 5.000 zł,  Variosteel, Eko-Laser oraz ROBEX bez których nie moglibyśmy wyróżnić najlepszych uczniów ZSMI. Dziękujemy! 

                       Opracowała: J.Zielińska

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *