“Tydzień Mediacji zakończony”

Międzynarodowy Dzień Mediacji (20 października) to ogólnoświatowe święto popularyzujące pokojowe rozwiązywanie sporów. W Polsce od 2013 roku, za propozycją Ministerstwa Sprawiedliwości obchodzony jest Tydzień Mediacji.
W ramach tego święta uczniowie klasy III TEP wraz z p. Urszulą Żulpo 17 października udali się do Sądu Rejonowego w Lęborku, gdzie, na sali sadowej uczestniczyli w spotkaniu z mediatorem. Uczniowie uzyskali informację czym jest mediacja, kto i w jaki sposób może ją prowadzić i w jakich sprawach. Obrazowe przykłady, które prezentowała mediator prowadzące spotkanie inspirowały uczniów do zadawania ciekawych pytań.
Wychodząc z Sądu, po spotkaniu z mediatorem, uczniowie mieli przekonanie, że akceptowalne, satysfakcjonujące porozumienie jest możliwe do osiągnięcia przy pomocy mediacji.
Kolejnym akcentem popularyzującym Tydzień Mediacji był udział uczniów klasy 3 TI (Cyprian Puciłowski, Jakub Gosz, Paweł Okrój, Mateusz Kozłowski) w konkursie zorganizowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości. I etap polegał na przygotowaniu scenariusza mediacji na podstawie jednego z podanych przez Organizatora stanów faktycznych tj. z zakresu prawa rodzinnego, relacji rówieśniczych oraz prawa pracy. Scenariusz mediacji składał się z monologu mediatora, przedstawienia stanowisk zwaśnionych stron, analizy ich interesów, zaproponowania możliwych rozwiązań sporu oraz propozycji zawarcia ugody. Opiekunem drużyny była p. Monika de Castro.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *