Tradycji stało się zadość

Zgodnie z tradycją naszej szkoły także i w tym roku szkolnym w dniach 25-27 listopada 2012 roku, odbyła się wycieczka nagrodowa dla uczniów z naszej placówki. Wśród czterdziestki nagrodzonych znaleźli się Ci, którzy w poprzednim roku szkolnym osiągnęli najwyższe wyniki w nauce w swoich zespołach klasowych, uczniowie ze 100-procentową frekwencją oraz Ci którzy reprezentowali szkołę w zawodach sportowych czy angażowali się w działalność na rzecz społeczności lokalnej oraz środowiska szkolnego.

W nagrodę promem do Szwecji

Tegoroczny wyjazd odbył się pod hasłem „Poznaj naszych sąsiadów”. Po raz pierwszy wycieczka odbyła się poza granice naszego kraju, odwiedziliśmy bowiem niewielkie miasto w Szwecji -Karlskronę. Liczy ona zaledwie 33 tys. mieszkańców żyjących na ponad 30 wyspach, z których większość połączono groblami, mostami i sprawną komunikacją wodną.

W nagrodę promem do Szwecji

Po kilku godzinach rejsu promem Stena Line z Gdyni, znaleźliśmy się w jednym z najpiękniejszych zakątków południowej Skandynawii. Zaraz po śniadaniu wraz z przewodnikiem panią  Justyną Ciesielską przejechaliśmy autobusem komunikacji miejskiej do centrum miasteczka.

W nagrodę promem do Szwecji

Pierwszym etapem naszej wycieczki był dwugodzinny spacer po Karlskronie, podczas którego zobaczyliśmy między innymi Stortorget, czyli rynek starego miasta, będący dumą mieszkańców Karlskrony, jest on bowiem największym rynkiem Skandynawii, zajmującym obszar 2ha.

W nagrodę promem do Szwecji

Kolejnym punktem na naszej mapie zwiedzania miasta była dawna dzielnica stoczniowców i marynarzy – BjÖrkholmen. To właśnie tam zobaczyliśmy wiele parterowych drewnianych domów z XVIII i XIX wieku, które są tak małe, że aż trudno uwierzyć, że  do dziś dnia są one zamieszkałe.

W nagrodę promem do Szwecji

Spacerując wzdłuż Nabrzeża Królewskiego natknęliśmy się na stojący na brzegu drogowskaz wskazujący odległość w km do niektórych stolic i miast siostrzanych Karlskrony. Podążając dalej zatrzymaliśmy się na Targu Rybnym ze słynnym pomnikiem ostatniej rybaczki oraz przed Kościołem Admiralicji oraz znajdującą się nieopodal figurą najsłynniejszego mieszkańca Karlskrony Matsa Rosenboma.

W nagrodę promem do Szwecji

            Kolejnym punktem programu było zwiedzenie Muzeum Morskiego  – największej atrakcji Karlskrony i jednego z najchętniej odwiedzanych muzeów w Szwecji.  Poza bogatą kolekcją XVIII-wiecznych modeli okrętów , wyposażenia i maszyn stoczniowych, muzeum pokazuje także broń artyleryjską oraz palną. Podczas zwiedzania mogliśmy na chwilę pełnić funkcję nawigatora na statku, czy kierować ogniem okrętu linowego w trakcie bitwy z flotą duńską.

W nagrodę promem do Szwecji

            Nie ulega wątpliwości, że najprzyjemniej czas spędziliśmy w Muzeum Starych Samochodów. Muzeum zostało otwarte specjalnie dla nas i z ciężkim sercem je opuszczaliśmy. Wykonane tam fotografie mówią same za siebie.

W nagrodę promem do Szwecji

            Po dwugodzinnym czasie wolnym wróciliśmy na Terminal, po czym spotkaliśmy się z przedstawicielem załogi promu i uczestniczyliśmy w tzw. „Marynarskiej lekcji”.

 W nagrodę promem do Szwecji

Później już tylko kolacja oraz przemieszczanie promu wzdłuż i wszerz w poszukiwaniu „atrakcji”.

W nagrodę promem do Szwecji

We wtorek o 7:30 prom zawitał do portu w Gdyni, a my zadowoleni wróciliśmy do Lęborka.

W nagrodę promem do Szwecji

Nie ulega wątpliwości, że takie tradycje musimy pielęgnować. Już są pomysły gdzie „najlepsi” mogą pojechać  w przyszłym roku szkolnym. Berlin? Kopenhaga? Wcześniej jednak trzeba troszkę popracować nad tym, żeby znaleźć się na liście czterdziestu nagrodzonych.

Więcej zdjęć w dziale galeria

            Opracowała: mgr inż. Marlena Pepłowska, zdjęcia: mgr Piotr Paszkowiak, mgr Grzegorz Popin

One comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *