SZWECJA DLA NAJLEPSZYCH

Tradycji stało się zadość! W dniach 26-28 września najzdolniejsi uczniowie naszej szkoły wyruszyli na wycieczkę nagrodową. Tym razem wyprawiliśmy się w rejs na drugi brzeg morza Bałtyckiego – do Szwecji.

Wyruszyliśmy w poniedziałek rano. Zanim jednak trafiliśmy na terminal promowy udaliśmy się do kina na dwa filmy: „Johnny” oraz „Top Gun: Maverick”. Wieczorem wypłynęliśmy z portu w Gdyni do Karlskrony promem Stena Estelle. Młodzież miała niepowtarzalną okazję zajrzeć do „serca promu” czyli do maszynowni. Rejs minął spokojnie i już o piątej rano widzieliśmy się na śniadaniu.  Zwiedzanie Karlskrony rozpoczęliśmy od wizyty na cmentarzysku wikingów, które znajduje się na Archipelagu Karlskrońskim (1650 wysp i szkierów) oraz widzieliśmy autentyczny kamień runiczny z wypisaną nań klątwą z VIIIw. Karlskrona została założona w 1680 r. przez Karola XI. Król powołał również do życia Bazę Marynarki Wojennej, która jest największą w kraju i posiada własne muzeum, w którym znajduje się łódź podwodna, łódź do nurkowania, XVIII-wieczne figury dziobowe oraz podwodny tunel, w którym można zobaczyć prawdziwy wrak statku. Naturalnie wizyta w Muzeum Morskim była obowiązkowym punktem naszej wycieczki. Następnie nasze kroki skierowaliśmy na rynek (dawny targ rybny), gdzie mieliśmy okazję podziwiać rzeźbę Rybaczki oraz do najstarszej dzielnicy Karlskrony cudem ocalałej z pożaru – Björkholmen (tłum. Brzozowe wzgórze). Dzielnica ta składa się z malutkich, kolorowych domków, które wbrew pozorom cieszą się ogromną popularnością w Szwecji a ich cena przyprawia o zawrót głowy. Po południu przejechaliśmy autokarem do Kalmaru. Jest to piękne miasto o nadmorskim klimacie, gdzie nowoczesność współgra z historią i tradycją. Perłą w koronie Kalmaru jest naturalnie zamek, który wygląda jak z bajki. Fosa, wały, lochy most zwodzony oraz wieżyczki przeniosły nas do przeszłości. Szwedzi bardzo szczycą się tym, iż w zamku nie zmieniło się nic od 1592 roku.  W Kalmarze zwiedzaliśmy również Katedrę, stare miasto a także mieliśmy krótki „czas wolny”. Plan wycieczki był niezwykle napięty. Wieczorem czekał nas jeszcze przejazd najdłuższym mostem Szwecji- Mostem Olandzkim, który ma ponad 6 km długości oraz powrót na terminal w Karlskronie.

Droga powrotna promem Stena Spirit była równie ekscytująca.  Młodzież miała okazję porozmawiać z pełniącym obowiązki oficerem oraz głównym kucharzem na promie. Były to pełne emocji, bardzo intensywne dni. Zmęczeni, ale szczęśliwi w środę rano wróciliśmy do Gdyni.

Tą cudowną wycieczkę dla naszych uczniów ufundował zakład MEYN Polska Sp. z o.o. http://www.meyn.pl/pl/ z siedzibą w Lęborku, z którym nasza szkoła współpracuje.

 Bardzo dziękujemy w imieniu uczniów i swoim.

Organizator i kierownik wycieczki: Joanna Zielińska

Opiekunowie: Małgorzata Gębarowska, Grzegorz Popin, Aleksander Czarnacki

Artykuł: Małgorzata Gębarowska

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *