Seminarium ekologiczne

Dnia 10 maja odbyło się III Seminarium dla Koordynatorów,nauczycieli – opiekunów oraz uczniów biorących udział w Wojewódzkim konkursie „Bogactwo energetyczne natury”. Program obejmował odwiedzenie Eko Doliny (Zakład zagospodarowania odpadów) w Łężycach oraz fermy wiatrowej w Gniewinie.

Seminarium ekologiczne
Seminarium ekologiczne

Naszymi gospodarzami i przewodnikami w Eko Dolinie byli pp. Lila Ulenberg,. Adam Malecha i Jakub Hodrzyński. Zwiedziliśmy cały teren Zakładu, poszczególne kwatery, segmenty i sortownie, podziwiając panującą tu wszędzie estetykę oraz możliwości wykorzystania odpadów, w tym m.in. produkcję zwijanych trawników z naturalnej trawy a przede wszystkim segment energetyczny wykorzystujący biogaz wysypiskowy do produkcji energii.

Seminarium ekologiczne
Seminarium ekologiczne

Gospodarzem i przewodnikiem w Gminie Gniewino był Dyrektor Gminnego Ośrodka Turystyki i Sportu w Gniewinie – p. Krzysztof Kochan, dzięki któremu obejrzeliśmy Samorządowy Zespół Szkół w Gniewinie z krytą pływalnią, wykorzystujący kotłownię na biomasę i kolektory słoneczne, Kompleks Turystyczno – Rekreacyjny „Kaszubskie Oko” z Wieżą Widokową im. Jana Pawła II, z której mogliśmy zobaczyć nie tylko wspaniały krajobraz Wysoczyzny Żarnowieckiej, ale także obydwa zbiorniki Elektrowni wodnej Żarnowiec i fermę wiatrową w okolicach Lisewa.

Seminarium ekologiczne
Seminarium ekologiczne

Obejrzeliśmy także z bliska zabudowania elektrowni wodnej, plantacje wierzby energetycznej oraz elektrownie wiatrowe. Postawiona tu jeszcze w 1991 r. elektrownia (popularnie zwana wiatrakiem) była jedną z pierwszych w Polsce, jej maszt ma wysokość 32,7 m a moc 150 kW; pozostałe 14 mają maszty o wysokości 60 m a moc po 600 kW każda. Warto dodać, że w etapie powiatowym naszą szkołę reprezentować będą uczennice klasy II SA – Joanna Kraśnik oraz Alicja Kisielewska. Opiekunem uczniów jest pani mgr Katarzyna Pączek. (zdjęcia z Seminarium w Galerii)

 

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *