Projekt rafineria

Dnia 06 marca 2015 roku uczniowie klasy II A, II Ti, II TE oraz II G, wraz z opiekunkami panią Joanną Zielińską, Iwoną Kłosowską oraz Agnieszką Lenartowicz uczestniczyli w wycieczce do Rafinerii Gdańskiej, Grupy LOTOS S.A.  Wycieczkę zorganizowano w ramach projektu „ZaPaL się do zawodu – Zawodowo w Powiecie Lęborskim”. Kolejny raz uczniowie naszej szkoły mieli okazję zwiedzenia ciekawego zakładu pracy jaką zorganizowała pani E. Obolewska.

"ZaPaL się do zawodu - Zawodowo w Powiecie Lęborskim
„ZaPaL się do zawodu – Zawodowo w Powiecie Lęborskim

                Grupa LOTOS to jedno z największych przedsiębiorstw w kraju. Jest koncernem naftowym zajmującym się wydobyciem i przerobem ropy naftowej oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Jest producentem i dostawcą m.in. benzyny bezołowiowej, oleju napędowego, oleju napędowego do celów opałowych (lekki olej opałowy), paliwa lotniczego oraz ciężkiego oleju opałowego. Koncern specjalizuje się także w produkcji i sprzedaży olejów smarowych i asfaltów.

"ZaPaL się do zawodu - Zawodowo w Powiecie Lęborskim
„ZaPaL się do zawodu – Zawodowo w Powiecie Lęborskim

                Nasze zwiedzanie tej wielkiej firmy rozpoczęliśmy od spotkani z panami, którzy opowiedzieli nam o działalności firmy. Pan Adam opowiedział nam o tym jak przetwarza się ropę naftową, wyszczególniając poszczególne procesy przerobu, oraz  o ogromnej ilości produktów otrzymywanych  z tych procesów.  Dowiedzieliśmy się, również iż z przerobu ropy naftowej nie pozostają żadne odpady, a produkty końcowe stosowane są w niemal każdej dziedzinie przemysłu. Następnie głos zabrał Pan Marcin, który zapoznał nas z innowacyjnymi systemami, które tworzy po to aby firma pracowała płynnie, pokazał nam jak wyglądają centra szkoleniowe oraz starał się przekazać informacje na temat tego jak osiągnąć sukces w swoich przedsięwzięciach.

"ZaPaL się do zawodu - Zawodowo w Powiecie Lęborskim
„ZaPaL się do zawodu – Zawodowo w Powiecie Lęborskim

                Kolejnym punktem zwiedzania Grupy LOTOS była wizyta w  jednostce straży pożarnej. Spółka LOTOS Straż powstała w wyniku wydzielenia Zakładowej Straży Pożarnej ze struktur organizacyjnych Grupy LOTOS S i rozpoczęła działalność w 2004 roku.

LOTOS Straż jest jednostką ochrony p.poż świadczącą usługi na terenie Grupy LOTOS.

                Do zadań spółki należy prowadzenie działań prewencyjnych, polegających na nadzorowaniu i kontroli operacyjnej zabezpieczenia Grupy LOTOS, organizowanie i prowadzenie działań ratowniczo-gaśniczych.

                Mieliśmy tu okazję zapoznać sie z zadaniami tej spółki, jak i zobaczyć jednostki używane podczas akcji gaśniczych.

                Ostatnim punktem zwiedzania był przejazd autokarem po terenie rafinerii, podczas którego mogliśmy na własne oczy zobaczyć różnego rodzaju instalacje, używane do przetwarzania ropy naftowej, jak również ogromne pole zbiorników, w których przechowywane są finalne produkty przetwarzania ropy naftowej.

                Wszyscy wrócili zadowoleni, że mieli okazję z bliska oglądać tak interesujące miejsce .

Opracowała: mgr Joanna Zielińska

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *