Olga Tokarczuk w ZSMI

Serdecznie zapraszam na wystawę dotycząca naszej noblistki Olgi Tokarczuk oraz do wypożyczania książek jej autorstwa.

Tokarczuk otrzymała Literacką Nagrodę Nobla w tym roku, choć za rok 2018. „To wspaniale, że Akademia Szwedzka doceniła literaturę z centralnej Europy. Cieszę się, że jeszcze się trzymamy” – tak zareagowała Olga Tokarczuk na wieść, że otrzymała Nobla w dziedzinie literatury. Za co konkretnie? „Za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia” –uzasadniła Komisja.

Kim jest Olga Tokarczuk?

Olga Tokarczuk studiowała filologię polską i psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach pracowała m.in. jako psychoterapeutka we Wrocławiu i Wałbrzychu. Po tym, jak jej pierwsze dzieła zaczęły zdobywać coraz większą popularność, porzuciła dotychczasową pracę, przeprowadziła się do Nowej Rudy i w pełni poświęciła się literaturze.

Zadebiutowała w 1979 roku na łamach harcerskiego pisma młodzieżowego „Na przełaj”, gdzie opublikowała swoje pierwsze opowiadanie, posługując się pseudonimem Natasza Borodin. Debiutancką powieść pt. „Podróż ludzi Księgi” wydała w 1993 roku. Do najważniejszych dzieł Olgi Tokarczuk należą m.in. książki: „Dom dzienny, dom nocny”, „Gra na wielu bębenkach”, Bieguni” i „Księgi Jakubowe”.

Dla zainteresowanych polecam:  https://www.tvn24.pl/magazyn-tvn24/olga-tokarczuk-jest-pisarka-dobra,239,4131 i zapraszam do biblioteki.

                                                                                              Opracowała: Wanda Murawska, bibliotekarka

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *