Młodzi Patrzą na Trzeźwo

17 października 2014 r. Zespół Szkół Mechaniczno- Informatycznych w Lęborku gościł przedstawiciela Fundacji „Zielony Liść” pana Grzegorza Śliwińskiego.  Priorytetem fundacji jest pomoc osobom poszkodowanym w wypadkach drogowych, ale również prowadzenie działań profilaktycznych mających wpłynąć na poziom samoświadomości kierowców poruszających się po drogach.

Młodzi Patrzą na Trzeźwo
Młodzi Patrzą na Trzeźwo

Choć wypadki powodują kierowcy w różnym wieku, program  kierowany jest przede wszystkim do osób młodych. Młodzież jest specyficzną grupą kierowców, która według badań i statystyk podawanych przez Komendę Policji i  psychologów transportu powoduje najcięższe w skutkach wypadki drogowe. Do głównych przyczyn można zaliczyć m.in.:

  • Brak dojrzałości społecznej, chęć zaimponowania rówieśnikom, jazda brawurowa,
  • Niedojrzałość emocjonalna, podatność na skrajne emocje,
  • Przecenianie swoich możliwości, niedostosowanie jazdy do warunków atmosferycznych, brak doświadczenia
  • Poczucie „niezniszczalności” (mnie to nie dotyczy, nic złego mi się nie stanie),
  • Eksplorowanie, szukanie wyzwań, testowanie swoich umiejętności, co predysponuje do częstszego podejmowania ryzyka,
  • Eksperymentowanie z używkami, co negatywnie wpływa na ośrodkowy układ nerwowy.

Celem zajęć jest podniesienie świadomości młodzieży oraz edukacja na temat zachowań pozwalających uniknąć zagrożeń w ruchu drogowym, a także podstawowych zasad bezpieczeństwa, w tym główną: BYCIE TRZEŹWYM I ODPOWIEDZIALNYM KIEROWCĄ.

Prowadzący przedstawił i omówił film pt. „Eksperyment” , który w sposób jasny pokazuje jak zmienia się zachowanie (nieadekwatne poczucie pewności siebie, brak samokrytycyzmu), widzenie otoczenia i koordynacja wzrokowo- ruchowa kierowcy będącego pod wpływem alkoholu.

By uczeń mógł doświadczyć i wyobrazić sobie jak alkohol destruktywnie wpływa na zdolności psychomotoryczne kierowcy, prowadzący posłużył się tzw. alko- goglami, które symulują stan nietrzeźwości.

Zadanie to miało przede wszystkim ukazać jak alkohol i inne środki psychoaktywne zaburzają funkcjonowanie mózgu i tym samym  w sposób maksymalny podnoszą ryzyko wystąpienia wypadku drogowego.

Pan Grzegorz Śliwiński opowiedział  uczniom czym jest trauma, jakie są konsekwencje dla człowieka, który przeżył wypadek komunikacyjny. Historie, które przytoczył dotyczą podopiecznych Fundacji a także jego własnych doświadczeń.

Zachęcamy wszystkich do działań, które mają na celu ochronę życia własnego i cudzego.

 

W projekcie wzięło udział 283 uczniów naszej szkoły. Gościnnie odwiedzili nas przedstawiciele młodzieżowej grupy PaT (Profilaktyka a TY) z Gimnazjum nr 1 w Lęborku, uczniowie: Patryk Teofilski, Tymek Kowalski oraz pedagog, koordynator lęborskiego programu PaT,  pani Natalia Zarańska.

Szkoła ZSM-I w Lęborku w zamian za uczestnictwo w projekcie „Młodzi patrzą na trzeźwo” otrzymała pomoc dydaktyczną do prowadzenia zajęć profilaktycznych tzw. alko-gogle, ufundowane przez firmę Statoil (pomoc dydaktyczna jest dostępna u psychologa szkolnego).

Patronem medialnym projektu jest radio RMF MAXX.

Strona internetowa fundacji: http://fundacjazielonylisc.org/

 

Wszystkim serdecznie dziękujemy za obecność i zaangażowanie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *