Międzynarodowy Dzień Niepełnosprawnych

W murach Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr2 w Lęborku powitaliśmy zaproszonych gości: uczniów objętych  indywidualnym  nauczaniem oraz byłych, niepełnosprawnych absolwentów szkół średnich . Goście przybyli na zaproszenie kolegów i koleżanek reprezentowanych przez SU „Mechanika” oraz Wolontariuszy z „Ogólniaka”.

3 grudnia 2013 roku   Międzynarodowy   Dzień Niepełnosprawnych
3 grudnia 2013 roku – Międzynarodowy Dzień Niepełnosprawnych

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych obchodzony jest 3 grudnia. Święto ustanowione zostało przez ONZ w 1992 roku. Jest ono doskonałą okazją   do wzajemnej  integracji osób w pełni sprawnych i tych z dysfunkcjami zdrowia.

Uczniowie ZSM-I oraz LO Nr2 z całym sercem zaangażowali się w przygotowanie tego dnia. Pod kierunkiem opiekunów: p. Joanny Pastuszak oraz p. Katarzyny Niedzieli przygotowali szereg atrakcji dla zaproszonych gości.  Dobrze, że uczniowie zdrowi mogą spotkać się z niepełnosprawnymi w jednym działaniu, bo na co dzień takich doświadczeń zwyczajnie brak. Tego typu inicjatywy pozwalają obu stronom poznać się bliżej. Zainteresowanie zdrowej młodzieży przerosło oczekiwania organizatorów. Chęć zintegrowania się z kolegami i koleżankami, którzy ze względów zdrowotnych są pozbawieni na co dzień możliwości obcowania z rówieśnikami, naprawdę krzepi.

Podczas spotkania zaproszeni goście mogli obejrzeć  koedukacyjny mecz koszykówki na sali gimnastycznej , projekcję filmu o osobach niepełnosprawnych.  przedstawienie „Kopciuszek”. Emocje u publiczności wzbudził również pokaz tańca towarzyskiego w wykonaniu uczniów „Mechanika” i „Ogólniaka”.  Zorganizowano też warsztaty plast5yczne, w czasie których wszyscy uczestnicy wykonali  wspólnie  kartki świąteczne, które wkrótce zostaną zlicytowane na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W auli zorganizowano też pokaz  militariów.

Ów „wojskowy” pokaz cieszył się chyba największym zainteresowaniem niepełnosprawnej młodzieży. Chłopcy skupieni wokół AirSoftGun, czyli coraz bardziej popularnej zabawy terenowej przypominającej paintball, zaprezentowali pokaz strzelecki oraz dostępne akcesoria w postaci replik broni i wojskowego ekwipunku. Mateusz Kurkiewicz- uczeń ZSM-I, członek grupy ASG „Most Rangers”, zachęcał do odwiedzenia szkolnej wystawy, w czasie której chłopcy zaprezentowali swoje  hobby, opowiedzieli uczestnikom, co ich w tym pociąga. Pokazali, że są już ekipy w kraju i na świecie, które dowodzą, że niepełnosprawność nie musi być żadną przeszkodą. Można uczestniczyć w akcjach pomimo niej”.

Takie spotkanie rówieśników to przede wszystkim doskonała okazja, aby przybliżyć chodzącym do szkoły uczniom problemy, z jakimi każdego dnia muszą borykać się ich koledzy z różnymi dysfunkcjami zdrowotnymi.

Wszyscy zaproszeni goście nie kryli swojego entuzjazmu z wizyty w „Naszych Szkołach”. Spotkania integracyjne są istotne zarówno dla zdrowych jak  i niepełnosprawnych osób, ponieważ pozwalają uwrażliwić zdrowych członków społeczeństwa na potrzeby i obecność niepełnosprawnych. To dzięki takim akcjom  i życzliwemu zainteresowaniu aktywnych i w pełni sprawnych osób ci drudzy czują się potrzebni.

Szczególne podziękowania za włączenie się w przygotowanie tej akcji należą się: Dyrekcji Szkół, nauczycielom wychowania – fizycznego, nauczycielom zespołu przedmiotów historyczno – geograficznych ZSM-I, oraz darczyńcom, którzy ufundowali napoje i przekąski dla uczestników spotkania oraz uczniom klasom, które wsparły naszą akcję ofiarowując słodycze i pieniądze na przygotowanie upominków dla gości.

Organizatorzy: mgr Joanna Pastuszak  i  mgr Katarzyna Niedziela

 

Opracowała: mgr Joanna Pastuszak, zdjęcie: mgr Karol Magot

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *