Mam haka na raka

Dnia 03.03.2010r. w Zespole Szkół Mechaczniczno – Informatycznych odbył się I etap powiatowego konkursu realizowanego w ramach projektu „Zapobiegać przyszła pora chrońmy się od nowotwora” zorganizowanego przez nieformalną grupę Profilaktyki.

Mam haka na raka
Mam haka na raka

W listopadzie 2009 otrzymaliśmy wsparcie finansowe od firmy Nokia Conectina People, aby móc zrealizować postawione przed sobą zadania. Głównym celem naszego projektu jest wykształcenie postaw prozdrowotnych wśród młodzieży i dorosłych dotyczących chorób nowotworowych.

Mam haka na raka
Mam haka na raka

Pierwsze warsztaty i zmagania szkół z powiatu lęborskiego już za nami. Uczniowie z 10 szkół z powiatu lęborskiego pracowali dn. 03.03.2010 nad plakatami namawiającymi do profilaktyki przed nowotworami, nad projektem spotu telewizyjnego i nad projektem hasła reklamowego. Starsi przed rakiem prostaty, młodsi przed rakiem płuc. Nie było łatwo.

Mam haka na raka
Mam haka na raka

– Na razie opracowujemy projekt plakatu. Będzie na nim człowiek w połowie chory na raka prostaty, w ręku będzie trzymał to wszystko, co mogło przyczynić się do choroby, czyli tytoń, alkohol itp. – mówi Monika Woźniak z ZSEH w Lęborku.

Mam haka na raka
Mam haka na raka

– Druga część postaci będzie trzymała to, co związane jest z profilaktyką, a w tle będzie mapa Polski.Temat nie był trudny – mówi Magdalena Hrycyszyn. A opiekunka grupy Marta Spoczyńska dodaje: – Jak do tej pory najwięcej problemu przysporzyło dziewczętom wymyślenie hasła. Zastanawiamy się nad czymś w typie: Ożyw w sobie Pudziana, zgłoś się na badania – mówi.

Mam haka na raka
Mam haka na raka

Gimnazjaliści zmierzyli się z rakiem płuc. Dziewczęta z Gimnazjum nr 1 zgodnie twierdzą, że zadanie nie było bardzo trudne. – Chcemy pokazać niebezpieczeństwo wywołane paleniem papierów, dlatego postanowiłyśmy narysować płuca palacza – mówi Monika Pobrucka. – Palenie papierosów to popularny problem. Dlatego chcemy zwrócić się i do dorosłych, i do młodzieży – dodaje Lidia Walkusz.

Mam haka na raka
Mam haka na raka

Zwycięzcy konkursu na plakat zmierzą się ze sobą w drugim etapie konkursu. Tam indywidualnie będą musieli rozwiązać test na temat profilaktyki. Program realizowany przez uczniów mechanika potrwa do końca czerwca. Na zakończenie odbędzie się happening. Do drugiego etapu konkursu zakwalifikowało się 8 szkół. Laureatom gratulujemy i życzym powodzenia 10.03 podczas trwania finałowej rozgrywki jaką będzie test sprawdzający wiedzę każdego z uczestników konkursu.

Dodała: Anna Pop

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *