Laureaci międzywojewódzkiej symulacji biznesowej

W dniach 8-9 czerwca odbył się 4 Ogólnopolski Finał Konkursu Szkolnych Mistrzostw Menadżerskich, których organizatorem jest Fundacja Przedsiębiorczości REVAS oraz firma Revas. Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Do konkursu przystąpiło 196 zespołów uczniowskich, w tym 73 zespoły z liceów ogólnokształcących oraz 128 zespołów z techników/szkół branżowych I stopnia (w sumie 603 uczniów szkół ponadpodstawowych). Pierwotnie było przewidzianych 112 miejsc – 56 w każdej z kategorii.
Ze względu na panującą sytuację na świecie pierwszy raz finał konkursu odbył się drogą online oraz został podzielony między trzy typy szkół jako osobne rozgrywki.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas trzecich, tj.:
⦁ Rafał Harasimowicz z kl. 3 TM,
⦁ Mateusz Stolc z kl. 3 TE,
⦁ Piotr Cybula z kl. 3 TE.
Opiekunem grupy była pani Joanna Zielińska.
Ich przygoda zaczęła się w zeszłym roku od analizy filmików udostępnionych przez Fundację REVAS na kanale YouTube oraz od zbierania informacji od drużyny, która przetarła szlaki w zeszłym (byli to Miłosz Wenta z kl.3 TM, Mateusz Patelczyk i Rafał Nowak absolwenci kl.4 TI s).
Przez tydzień nasi uczniowie rywalizowali z innymi technikami, aby wejść do finału. Tym razem nasi “BIZNESMENI” zagrali inną wypracowaną wcześniej strategią, która jak widać się opłaciła, ponieważ dostali się do wymarzonego finału.
Przez dwa dni uczniowie rywalizowali z 8 najlepszymi zespołami w Polsce. Konkurs polegał na prowadzaniu własnej działalności poprzez symulację biznesową. Byli właścicielami klubu fitness o nazwie Herakles. Ich zadaniem było prowadzenie i zarządzanie własną firmą w czasie trwania 7 rund decyzyjnych rozłożonych na dwa dni. Przez ten okres musieli podejmować szereg kluczowych i skomplikowanych decyzji. Nasi finaliści zmagali się z takimi trudnościami jak:

  • zakup wyposażenia do biura oraz urządzeń do siłowni, opłacania akcji, prowadzenia działań marketingowych w celu pozyskiwania klientów.
  • zatrudnienia pracowników (uwzględniając rodzaj umowy oraz ilość godzin), regulowanie ich płac oraz wysyłanie na szkolenia w celu podniesienia kwalifikacji.
  • rozliczenia finansowe, takie jak: płace, ZUS-y, podatki,
  • analiza rynku współtworzona przez uczestników symulacji oraz zależności między zjawiskami na nim występującymi,
  • prognozowanie zmian na rynku,
  • rozpracowywanie i reagowanie na strategię swoich oponentów,
  • zarządzanie kapitałem ludzkim,
  • tworzenie i wypełnianie arkuszy kalkulacyjnych,
  • kalkulacja cen produktów stosowana przez różnych dostawców,
  • dbanie i zapewnienie wysokiej jakości usług dla klientów,
  • dbanie o zadowolenie swoich pracowników przy jednoczesnym rozwoju firmy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *