Zapraszamy gimnazjalistów (kandydatów do szkół ponadgimnazjalnych) do zapoznania się z kursem przedstawiającym proces zakładania konta, wyboru szkół i klas oraz przygotowania podania do druku w systemie Vulcan.
W pierwszej kolejności uruchamiamy przeglądarkę internetową i wpisujemy adres:
http://nabor-pomorze.edu.com.pl/Kandydat lub w wersji skróconej www.lebork.edu.pl
Po poprawnym wpisaniu adresu url do przeglądarki, lub po kliknięciu powyższych linków powinna Nam otworzyć się strona, za pomocą której dokonamy rejestracji kandydata do szkoły ponadgimnazjalnej w systeme KSEON Optivum
Jeśli nie masz jeszcze konta, możesz je założyć klikając w zakładkę załóż konto.
Następnie wypełniamy wszystkie pola wymagane przez system. Wpisujemy imię (imiona), nazwisko, pesel, hasło składające się z minimum 5 znaków oraz numer telefonu. Podanie adresu e-mail nie jest obowiązkowe, ale może pomóc Nam skontaktować się z Tobą.
Jeśli wszystkie wymagane pozycje wypełniłeś/aś poprawnie kliknij przycisk dalej.
W kolejnym oknie poznasz swój login (identyfikator w systemie). Zapamiętaj go (zapisz w telefonie, skopiuj do notatnika i zapisz na pulpicie, wydrukuj itp). Będzie Ci on potrzeby w dalszym etapie rekrutacji.
Kolejnym krokiem będzie wybranie nazwy gimnazjum, do którego uczęszczaliśmy. W Naszym przykładzie posłużymy się Gimnazjum nr 1 w Lęborku. W polu miejscowość wybieramy Lębork.
Następnie z listy wybieramy Gimnazjum nr 1 w Lęborku
Wpisujemy planowany rok ukończenia gimnazjum.
Jeśli na liście dostępnych szkół nie widzisz swojego gimnazjum, zaznacz pole „Mojego gimnazjum nie ma na liście”.
i wpisz ręcznie nazwę Twojego gimnazjum oraz jego adres.
Po poprawnym wypełnieniu pola „Twoje gimnazjum” przechodzimy do zakładki „Twój adres” i kolejno z listy dostępnych opcji wybieramy nasze dane teleadresowe. Na potrzeby tego kursiu nasz kandydat mieszka w Lęborku, na ulicy Mechanicznej 12/1, zatem w polu województwo wybieramy pomorskie.
Powiat: Lęborski
Gmina: Lębork (miejska)
Miejscowość: Lębork
Ulica: Mechaniczna, budynek nr: 12, lokal nr: 1, kod pocztowy: 84-300, poczta: Lębork
Powinieneś także podać pozostałe dane takie jak: miejsce urodzenia, imię matki, ojca oraz numery telefonów, które w razie potrzeby umożliwią kontakt komisji rekrutacyjnej z rodzicami. Pole „data urodzenia” zostaje wypełnione automatycznie za pomocą wcześniej wprowadzonego numeru pesel.
Jeśli jesteś sierotą lub osobą przebywającą w placówce opiekuńczo – wychowawczej, osobą umieszczoną w rodzinie zastępczej, masz problemy zdrowotne, ograniczające możliwość wyboru kierunku kształcenia ze względu na stan zdrowia, potwierdzone opinią publicznej poradni psychologiczno – pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej lub posiadasz orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego zaznacz jeden z poniższych kwadratów. Pamiętaj, że jesteś zobowiązany dostarczyć odpowiednie dokumenty w wymaganym terminie.
Po poprawnym wypełnieniu wszystkich komórek klikamy w opcję dalej.
Kliknięcie w opcję dalej spowodowało zapisanie wszystkich zmian o czym poinformuje Ciebie stosowny komunikat.
Poniżej możesz uszeregować języki obce i poziom ich nauczania zaczynając od tego, którego chciałbyś uczyć się najbardziej, kończąc na tym, którego chciałbyś uczyć się najmniej.
Poziom nauczania „od podstaw” oznacza, że w nowej szkole chciałbyś rozpocząć naukę danego języka.
Poziom nauczania „kontynuacja” oznacza, że uczyłeś się już tego języka w przeszłości i w nowej szkole chciałbyś kontynuować jego naukę.
W przypadku naszego fikcyjnego kandydata stworzonego na potrzeby tego kursu ustawiamy język angielski – kontynuacja oraz język niemiecki – od podstaw.
Rozwijamy zakładkę i z listy dostępnych języków wybieramy angielski,
a następnie kontynuacja
W celu zatwierdzenia klikamy opcję dodaj.
Zdefiniowany przez Nas język właśnie pojawił się na liście.
W identyczny sposób dodajemy kolejny język, w tym przypadku będzie to niemiecki,
z nauką od podstaw.
Ponownie w celu zatwierdzenia wybranych przez nas opcji klikamy w zakładkę dodaj.
Oba wybrane przez Nas języki obce pojawiły się na liście. Przechodzimy do następnego kroku klikając dalej.
Przed Nami krok 4 czyli wybór szkół. W tym miejscu możesz wybrać interesującą Ciebie szkołę. Pamiętaj, że zgodnie z obowiązującym prawem możesz wybrać maksymalnie 3 szkoły.
Nasz fikcyjny kandydat zdecydował się na dwa typy szkół – technikum oraz zasadniczą szkołę zawodową. Naukę w klasie technikum chce podjąć w Zespole Szkół Mechaniczno – Informatycznych oraz w Powiatowym Centrum Edukacyjnym – Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych natomiast do ZSZ tylko do Zespołu Szkół Mechaniczno – Informatycznych.
Zatem w systemie dodajemy następujące szkoły:
Technikum przy Zespole Szkół Mechaniczno – Informatycznych
Technikum przy Powiatowym Centrum Edukacyjnym
Zasadniczą Szkołę Zawodową przy Zespole Szkół Mechaniczno – Informatycznych
W oknie dodaj szkołę z listy dostępnych miast wybieramy Lębork
zaznaczamy klasę technikum
i wybieramy klasę technikum przy ZSMI w Lęborku
Wybierając szkołę musisz zapoznać się z jej regulaminem rekrutacji i podjąć decyzję o jego akceptacji.
Po zapoznaniu się z regulaminem, na samym dole kliknij w opcję akceptuj.
Wybrane przez Ciebie Technikum właśnie pojawiło się na liście. W analogiczny sposób dodajemy kolejne szkoły. Pamiętaj, od tego momentu możesz dodać jeszcze 2 placówki.
Po wybraniu szkół klikamy dalej.
W tym miejscu możesz wybrać dowolną liczbę oddziałów we wskazanych przez Ciebie szkołach. Pamiętaj – wybieraj klasy od najważniejszej do najmniej ważnej. Jeśli chciałbyś dostać się do technikum a na pierwszym miejscu wybierzesz klasę zawodową, system przydzieli Ciebie do klasy zawodowej nawet jak ilość zebranych punktów pozwoli Ci na uczęszczanie do klasy technikalnej. Przemyśl dobrze kolejność oddziałów. Nie ograniczaj się także do jednego, dwóch oddziałów. Wybierając większą liczbę oddziałów zwiększasz swoją szansę zakwalifikowania się do szkoły
Naszemu fikcyjnemu gimnazjaliście najbardziej zależy na dostaniu się do klasy technikalnej o profilu technik informatyk. Rozwijamy listę i z dostępnych klas wybieramy profil informatyczny.
Następnie wskazujemy kwalifikacje wybrane spośród zaproponowanych dla tego oddziału. Po opuszczeniu pola zostanie ono automatycznie zapisane w systemie co potwierdzi widok podświetlonej ramki na zielono.
Wybieramy kolejną klasę. Jeśli kandydat z braku wystarczającej ilości punktów nie dostanie się do klasy o profilu informatycznym (pierwszy wybór), system automatycznie wg. listy przydzieli go do klasy kolejnej (drugi wybór, trzeci,czwarty). Identycznie jak w przypadku pierwszym dodajemy kolejną klasę. W tym przypadku jest to profil teleinformatyczny.
Wskazujemy kwalifikacje wybrane spośród zaproponowanych dla tego oddziału. Po opuszczeniu pola zostanie ono automatycznie zapisane w systemie co potwierdzi widok podświetlonej ramki na zielono.
Warto w tym miejscu nadmienić, że po wybraniu klasy z listy
ów klasa z listy znika, dlatego ważne jest uważne śledzenie wszystkich stawianych przez Nas poszczególnych kroków.
Po wybraniu wszystkich interesujących klas (od najważniejszej do najmniej ważnej) wybieramy zakończ.
Od tego momentu twoje zgłoszenie zostało zarejestrowane w Systemie. Możesz teraz wydrukować jedno podanie i zanieść je tylko do pierwszej wskazanej szkoły na podaniu, która jednocześnie odpowiada za rozpatrzenie Twojego podania. W celu wydrukowania podania, z lewej strony kliknij w zakładkę Drukuj podanie.
Następnie wybieramy zakładkę Drukuj podanie
Po wykonaniu powyższego kroku naszym oczom powinno ukazać się wygenerowane przez system podanie.
Drukujemy podanie łącznie z potwierdzeniem dla kandydata.
Podpisujemy je i zanosimy do szkoły, która odpowiada za jego rozpatrzenie.
Po zaakceptowaniu zgłoszenia przez szkołę, w odpowiednim miejscu otrzymasz potwierdzenie w postaci pieczątki oraz podpisu. Pamiętaj o potwierdzeniu każdego z trzech etapów (złożenie podania, złożenie kopii dokumentów, złożenie oryginałów).
Dla własnego spokoju warto sprawdzić zaakceptowane przez szkołę zgłoszenie poprzez ponowne zalogowanie się do systemu.
Teraz czekamy aż gimnazjum wyda nam świadectwa oraz punkty z egzaminu gimnazjalnego, które kandydat wprowadzi do systemu.
Drogi Kandydacie pamiętaj, że sam zdecydujesz, do których szkół i oddziałów (klas) będziesz kandydował.To, czy zostaniesz zakwalifikowany do jednej z tych szkół będzie zależało przede wszystkim od liczby Twoich punktów, jakie uzyskasz za Swoje oceny i szczególne osiągnięcia, choć równie ważnym jest odpowiednio długa lista wybranych klas oraz przemyślany sposób jej ułożenia W trakcie rekrutacji wszystkie informacje dotyczące Ciebie, będę umieszczane na stronie Twojego osobistego konta. Czytaj je uważnie!Informacje te pomogą Ci prawidłowo załatwić formalności związane z przyjęciem do szkoły ponadgimnazjalnej.
Powodzenia w rekrutacji.
Wszelkie nasuwające się Wam pytania i wątpliwości śmiało kierujcie na adres e-mail: doradca@zsmi.pl lub pytajcie telefonicznie w sekretariacie ZSMI: 59 8622 295
Serdecznie zapraszamy do MECHANIKA!
Opracowanie: Danuta Zielke, Sławomir Łukaszuk