Lekcje ekologii w „Eko Dolinie” i Gniewinie

„Odpowiedzialność ekologiczna mieszkańców i nowoczesne technologie dziś, to warunek czystego środowiska jutro. Warto ponosić ten koszt dla nas i dla przyszłych pokoleń – takie motto towarzyszyło nam podczas wizyty w jednym z największych i  najnowocześniejszych zakładów zagospodarowania odpadów w Polsce, czyli w „Eko Dolinie” w Łężycach.

W wycieczce uczestniczyli uczniowie klas pierwszych technikum pod dowództwem „Save Planeciarzy” oraz opiekunów. Nasza wizyta w „Eko Dolnie” składała się z dwóch części. Pierwsza część została przeprowadzona w sali konferencyjnej, gdzie obejrzeliśmy prezentację multimedialną opowiadającą o tym, czym zajmuje się zakład, jaka jest historia jego powstawania i stopniowej modernizacji, jakie działania podejmuje Eko Dolina dla społeczności. Podczas prezentacji padało mnóstwo pytań dotyczących segregacji śmieci, recyklingu, składowania odpadów i biogazowni, która oczywiście istniej na terenie zakładu zaopatrując go w prąd.

Część drugą naszej wizyty stanowił  spacer po zakładzie w bardzo twarzowych, seledynowych kamizelkach. To o czym wcześniej opowiedziała pracownica zakładu teraz mogliśmy zobaczyć i „poczuć”. Podczas zwiedzania poszczególnych boksów dowiedzieliśmy się, jak są segregowane odpady oraz jak przekształcane w energię. Po tych wydarzeniach czekała nas miła, dość nietypowa niespodzianka. Na żywo zobaczyliśmy prawdziwego sokoła, którego zadaniem jest odstraszanie mew.

Po uporaniu się z problemami związanymi ze środkiem transportu, dotarliśmy do przepięknej miejscowości – Gniewino. Na terenie wsi znajduje się Kompleks Turystyczno  – Rekreacyjny „Kaszubskie Oko” z wieżą widokową. Naszą przygodę rozpoczęliśmy od wspinaczki na ową wieżę, a trzeba przyznać, że dotarcie na sam szczyt nie było wcale takie proste. Pani przewodnik wyczerpująco opowiedziała nam o elektrowni szczytowo-pompowej, którą widać było z góry, oraz o elektrowni wiatrowej. Zwróciliśmy uwagę na fakt, że cechą wspólną obu elektrowni jest to, że turbiny napędzane są siłami natury. W przypadku elektrowni szczytowo-pompowej jest to woda, a elektrowni wiatrowej jest to oczywiście wiatr. Zarówno wiatraki jak i jezioro są idealnie wkomponowane w krainę, w której żyły „Stolemy”.

Nieco zmęczeni powróciliśmy do autokarów i udaliśmy się w stronę Samorządowego Zespołu Szkół w Gniewinie, po drodze podziwiając wspaniałe widoki. Pani przewodnik opowiadała nam o atrakcjach miejscowości, która zasłynęła między innymi z tego, że podczas „Euro 2012” stacjonowała tutaj reprezentacja Hiszpanii.

Ostatnim etapem naszej wycieczki, był krótki przystanek w okolicach wspomnianej szkoły, która jest niewątpliwie dumą miejscowości. W 2004 r. przy udziale środków z EKO-FUNDUSZU oraz NFOŚ zrealizowano zadanie polegające na wymianie w budynku szkoły starej kotłowni węglowej na kotłownię na biomasę o mocy 1200 kW wraz z instalacją oczyszczania spalin. Ponadto zadanie obejmowało montaż instalacji solarnej o powierzchni około 200 m ² do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, jak również wymianę sieci ciepłowniczych, modernizację instalacji ciepłowniczej w szkole (przystosowanie węzłów cieplnych do nowego źródła ciepła), termomodernizację budynku szkoły (ocieplenie ścian zewnętrznych, stropodachów, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej), założenie plantacji wierzby energetycznej o powierzchni 60 ha, budowę wiaty do magazynowania zrębków wierzby oraz zakup urządzeń do przygotowania zrębków. Dodatkowo do wspomagania układu podgrzewania c.w.u wykorzystywany został system kolektorów solarnych umieszczonych na dachu budynku szkoły i basenu. Wykonano termomodernizację budynku szkoły, polegającą na ociepleniu ścian i dachu oraz wymianie okien i drzwi. W ten sposób znacząco zmniejszono straty ciepła w budynku będącym głównym odbiorcą energii cieplnej z instalacji.

Wykonane przez gminę przedsięwzięcia zostały zgłoszone do „Konkursu 3×20” , w którym gmina Gniewino znalazła się wśród laureatów, w kategorii „Zmniejszenie energochłonności” i otrzymała III nagrodę za „Kompleksową termomodernizację budynków zespołu szkół  i wielorodzinnych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii”.

Pełni wiedzy powróciliśmy do Lęborka. Przed nami jeszcze jedna wycieczka –do Elektrociepłowni w Gdyni.

Opracowała: mgr Marlena Pepłowska

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *