„Jeśli ludzie zamilkną, głazy wołać będą” – Wycieczka do Sztutowa

Obóz koncentracyjny Stutthof, położony nieopodal Gdańska, był najdłużej działającym nazistowskim obozem śmierci na terenie Polski. Powstał już 2 września 1939, choć oficjalny status uzyskał dużo później. W pierwszej kolejności przewieziono tu osoby, które zagrażały opanowaniu przez III Rzeszę Pomorza Gdańskiego. Byli to głównie Polacy, Żydzi, a także osoby chore psychicznie. W ciągu 6 lat istnienia obozu osadzono tu więźniów z co najmniej 28 krajów. Początkowo obóz składał się z 10 baraków i spełniał funkcje koncentracyjne. W listopadzie 1941 roku został powiększony do 120 hektarów i 30 baraków. Liczbę ofiar ocenia się na ponad 65 tys. Ludzi, a niektóre źródła podają nawet 85 tys. zamordowanych.

9 maja 1945 roku wojska radzieckie wyzwoliły niemiecki obóz koncentracyjny Stutthof.

Po wojnie w procesach przeciwko byłym zbrodniarzom KL Stutthof sądzono 85 członków załogi obozu, łącznie z komendantem i obozowymi kapo. Zapadło kilkanaście wyroków śmierci i kary od kilku miesięcy więzienia do dożywocia.

Obecnie na terenie obozu w miejscowości Sztutowo znajduje się powstałe w 1962 roku Państwowe Muzeum Stutthof, obejmujące zachowaną część budynków i wyposażenia. Prowadzi ono między innymi badania dziejów obozu, jego eksterminacyjnych funkcji oraz miejsca Stutthofu w systemie hitlerowskich obozów zagłady.

25.09.2019r. uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami: Panią Jolantą Małszycką, Iwoną Labuda    i Anettą Wolską obejrzeli w byłym budynku komendantury SS filmy pt: „Stutthof w kilka dni później” oraz „Albert Forster”, przybliżające tragizm tamtych dni.  Młodzież podczas lekcji muzealnej miała okazję zobaczyć: baraki starego i nowego obozu, miejsce obozu żydowskiego, willę głównego komendanta obozu, komory gazowe, krematorium, a także pomnik Pomnik Pamięci Ofiar,  na którym wyryto słowa: „Los nasz dla Was przestrogą ma być, nie legendą” oraz „Jeśli ludzie zamilkną, głazy wołać będą” – wspaniałe dzieło Wiktora Tołkina.

Opracowanie: Anetta Wolska

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *