Dzień sudoku!!!

9 września jest dniem sudoku z tej okazji przygotowaliśmy specjalny konkurs „ Szkolny konkurs sudoku dla uczniów i nauczycieli”.  Zgłoszenia przyjmujemy do 7.09.2022r. Zapisy w sali 114, 27,28. Konkurs odbędzie się 9.09.2022 o godz. 9:50 w sali 125.

ZAPRASZAMY!!!

Poniżej kilka ciekawostek związanych z Sudoku

Sudoku

Łamigłówka złożona z liczb. Ma wersje łatwiejsze i trudniejsze. Dostępna nie tylko w formie tradycyjnej – papierowej, ale też jako aplikacja na telefon. Każdy z nas zna zasady sudoku. Wpisujemy liczbę tam, gdzie powinna się znaleźć. Nie jest to jednak takie proste, jak się może wydawać. Niektórzy mają rozwiązywanie sudoku w małym palcu. Na przykład Jana Tylová z Czech, która jako pierwsza wygrała w 2006 roku Mistrzostwa Świata w Sudoku.

W przeciwieństwie do innych łamigłówek sudoku nie wymaga od gracza wykonywania żadnych rachunków matematycznych, przez co wydaje się prosta. W rzeczywistości bez cierpliwości oraz umiejętności logicznego myślenia rozwiązanie diagramu nie jest możliwe.

Do diagramu cyfry wpisywać należy jedynie w miejsca, gdzie cyfra na pewno powinna się znajdować. Niepewne miejsca można tylko zanotować lub zaznaczyć, by uniknąć kreślenia i poprawek.

Poniżej przedstawione są podstawowe metody rozwiązywania sudoku:

Metoda 1

Polega na znajdowaniu miejsca, gdzie w obrębie małego kwadratu 3 × 3 pasuje dana cyfra na zasadzie eliminacji rzędów i kolumn, w których ta cyfra znajduje się w innych kwadratach.

Diagram 1 – cyfrę 4 wpisać można tylko w jedno pole środkowego dolnego kwadratu (oba pozostałe rzędy są już zajęte).

Diagram 2 – bardziej skomplikowany przypadek, znalezienie miejsca dla cyfry 3. Cyfra 3 pasuje w dwa miejsca w środkowym dolnym kwadracie. Pozwala to na wyeliminowanie tego rzędu (cyfra 3 musi znaleźć się w tym rzędzie, niezależnie, czy na polu po lewej czy po prawej), więc w prawym dolnym kwadracie dwa rzędy są zajęte. Jedną kolumnę zajmuje wpisana już cyfra 3, więc pozostaje jedyne pole, gdzie można wpisać cyfrę 3.(to obok 8)

Diagram 1Diagram 2

Metoda 2

Polega na dopełnianiu rzędu, kolumny lub kwadratu 3 × 3 cyframi od 1 do 9.

Diagram 3 – w dolnym rzędzie brakuje już tylko dwóch cyfr. Łatwo sprawdzić, że są to 1 i 7. Do drugiego pustego pola od lewej pasuje tylko cyfra 1, ponieważ w tej kolumnie już znajduje się cyfra 7. Cyfra 7 natomiast powinna się znaleźć w pierwszym pustym polu po lewej.

Diagram 4 – w pewnym momencie można dopełnić cały kwadrat, dla przykładu lewy dolny. Cyfra 2 pasuje tylko do środkowej kolumny, cyfra 6 tylko do środkowego rzędu. Do tego, gdzie umiejscowić cyfrę 9, można w tym przypadku dojść na dwa sposoby:

  • bo jest to ostatnia cyfra, jaka pozostała do wpisania w tym kwadracie,
  • bo nie można tam wpisać ani cyfry 2, ani cyfry 6.
Diagram 3Diagram 4

Metoda 3

Jest to metoda wymagająca „bazgrania” po diagramie. Polega ona na stawianiu w odpowiednim miejscu kratki kropek-podpowiedzi. Kropki stawia się tak, by jasno określić cyfrę – patrz Diagram 5.

Metoda druga polega na wpisywaniu małych cyfr w kratkę tak, jak pokazuje Diagram 5 z prawej strony.

Diagram 5

Diagram 6 – rozwiązując sudoku, często spotykamy się z sytuacją, kiedy w kwadracie 3 × 3 dana cyfra może znaleźć się dokładnie w dwóch miejscach. Zaznaczamy wtedy oba te miejsca kropką, postawioną w odpowiednim punkcie kratki.

Diagram 7 i 8 – kiedy później, w trakcie rozwiązywania, jedno z tych miejsc zostanie zapełnione jakąś cyfrą inną niż wskazuje kropka, to w drugie miejsce można automatycznie wpisać cyfrę wskazaną przez kropkę.

Diagram 6Diagram 7Diagram 8

SZKOLNY KONKURS SUDOKU – regulamin

Kamila Gierszewska

Katarzyna Pączek

Marzena Wrzesień

Katarzyna Waśko

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *