Aby tradycji stało się zadość

Aby tradycji stało się zadość-biblioteka szkolna, tak jak w poprzednich latach, zaprasza na wróżby andrzejkowe-30 listopada, w poniedziałek, w dzień imienin Andrzeja. Wigilia św. Andrzeja przypada co prawda 29 listopada, w niedzielę, gdyż właśnie ten wieczór wyznaczono na wróżby o charakterze matrymonialnym.

Aby tradycji stało się zadość
Aby tradycji stało się zadość

Andrzej to imię pochodzenia greckiego – andreios – oznaczające tego, który jest męski, mężny. Właśnie św. Andrzeja obrano za patrona panien pragnących wyjść za mąż.Obecnie w wieczór andrzejkowy wróżą zarówno dziewczęta jak i chłopcy, gdyż „katarzynki” przypadające na 24 listopada i przeznaczone na wróżby dla chłopców odeszły w zapomnienie.

Aby tradycji stało się zadość
Aby tradycji stało się zadość

Obrzędy, które przetrwały do dziś traktowane są jako zabawa i sposób na miłe spędzenie jesiennego wieczoru. Dawniej lano na wodę, ołów, cynę lub wosk, a z utworzonych figur próbowano odczytać przyszłość. Obecnie na wodę lejemy roztopiony wosk i interpretujemy w humorystyczny sposób cień rzucany przez uzyskaną figurę. Ciekawe informacje o tradycjach andrzejkowych dawniej i dziś można odnaleźć w bibliotece na wystawce i gazetce. Niektóre pomysły można wykorzystać w trakcie wieczoru andrzejkowego w gronie znajomych.

Aby tradycji stało się zadość
Aby tradycji stało się zadość

Już dziś zapraszamy nauczycieli i uczniów do biblioteki, 30 listopada od godziny 8.00 do 15.00 na każdej przerwie i wolnym czasie, a wszystkim Andrzejom dedykujemy wiersz
L.J. Kerna:

Tam, gdzie historii wiatr wieje,
Gdzie fruwają idee,
Gdzie się rozjaśnia,
Gdzie dnieje,
Gdzie dzieją się panateneje,
Śmiech śmieje się
Wino leje,
Gdzie lądy nowe
I keje,
Współczesne odyseje,
Gdzie orze się
I sieje-
Tam wszędzie swoje trzy grosze
Zawsze wtrącają Andrzeje.

Dodała: mgr Anna Witek

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *