Międzynarodowy Dzień Kobiet

100 lat Międzynarodowego Dnia Kobiet
Międzynarodowy Dzień Kobiet
Międzynarodowy Dzień Kobiet

Zbliża się dzień 8 marca obchodzony na całym świecie jako Międzynarodowy Dzień Kobiet. Mało jedna osób wie jakie są początki tego święta. Przede wszystkim ustanowiono ten dzień jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet, a szczególnie dla upamiętnienia strajku 15 tys. kobiet, pracownic fabryki tekstylnej, które w marcu 1908 roku w Nowym Jorku domagały się polepszenia warunków pracy. Właściciel fabryki zamknął strajkujące w pomieszczeniach fabrycznych z zamiarem uniknięcia rozgłosu. W wyniku nagłego pożaru zginęło 129 kobiet.

Propozycja ustanowienia dnia kobiet świętem o charakterze międzynarodowym przedstawiona została przez amerykańskie delegatki na II Międzynarodowym Kongresie Kobiet w sierpniu 1910r. W krajach europejskich – w Niemczech, Austrii, Danii i Szwajcarii Międzynarodowy Dzień Kobiet po raz pierwszy obchodzono 19 marca 1911r.

Szczególnie dramatyczny przebieg miał on w rosyjskim Piotrogrodzie ( obecnie Sankt Petersburgu) w 1917 r. Krwawo stłumiona demonstracja pracownic przemysłu tekstylnego, do której doszło według kalendarza juliańskiego 23 lutego (zaś według kalendarza gregoriańskiego był to właśnie 8 marca) wpłynęła na datę obchodów Dnia Kobiet. We współczesnych czasach w dzień ten odbywają się liczne manifestacje.

Wiele informacji o historii Dnia Kobiet, o sposobie świętowania w PRL można znaleźć w bibliotece szkolnej. W odległych czasach, w starożytnym Rzymie właśnie na początku marca świętowano Matronalia, święto poświęcone kobietom, choć obchody te miały zupełnie inny charakter i podłoże niż w XX wieku.
W Polsce święto zostało zauważone dopiero po II wojnie światowej, ale obchody i przebieg nie zawsze oddawały jego prawdziwy sens.
Ostatecznie Dzień Kobiet stał się świętem marginalnym. Centralne uroczystości definitywnie zniosła…. kobieta-Pani Premier Hanna Suchocka w 1993r.

Aby przypomnieć sobie sylwetki niezwykłych kobiet zapraszam do biblioteki, gdzie prezentowane są biografie, liczne aforyzmy, poezja, a przede wszystkim informacje dotyczące przemian społecznych, które w bezpośredni sposób zmieniły sytuację kobiet, a paniom i sobie życzę wszystkiego najlepszego przez cały rok.

Dodała: mgr Anna Witek

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *